Szkolenie w Krakowie: Obowiązki pracodawców w związku z wejściem w życie w dniu 25 września 2024 r. ustawy o ochronie sygnalistów

Data: 25.10.2024   Godzina: 10:00-15:00
Miejsce: Kraków, ul. Pawia 3 – Hotel Vienna House Andel's

Obowiązki pracodawców w związku z wejściem w życie w dniu 25 września 2024 r.  ustawy o ochronie sygnalistów

1. Źródła obowiązków w zakresie ochrony sygnalistów:
    • ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 poz. 928),
    • założenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
  2. Ostateczny kształt ustawy wdrażającej Dyrektywę, a projekty i pierwotne założenia – czy jesteśmy dostatecznie przygotowani w świetle obowiązujących przepisów. Czy i co trzeba zmodyfikować w procedurach organizacji.
  3. Zakres przedmiotowy ustawy – kiedy i w jakich wypadkach ustawa ma zastosowanie – analiza.
  4. Zakres podmiotowy ustawy – czy każdy pracodawca musi wdrożyć regulacje ustawy? Jak to ustalić?
  5. Każdy może zostać sygnalistą. Kto to jest sygnalista i czy może pozostać anonimowy.
  6. Naruszenia prawa podlegające zgłoszeniu przez sygnalistę – jakiego rodzaju, przeciwko jakim dobrom.
  7. Zgłoszenia wewnętrzne – wewnętrzne kanały dokonywania zgłoszeń – konieczność utworzenia stosownych procedur.
  8. Zlecenie przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych podmiotowi zewnętrznemu – w jakich sytuacjach. Podstawy formalne.
  9. Zgłoszenia zewnętrzne – zewnętrzne kanały dokonywania zgłoszeń.
  10. Działania następcze związane ze zgłoszeniami – jako konsekwencja zgłoszenia nieprawidłowości.
  11. Ochrona sygnalisty i środki wsparcia.
  12. RODO i poufność w sprawach sygnalistów.
  13. Ważne daty wejścia w życie regulacji ustawy o ochronie sygnalistów
    • dla zgłoszeń wewnętrznych
    • dla zgłoszeń zewnętrznych
  14. Sankcje karne w sytuacji naruszania przepisów ustawy o ochronie sygnalistów.

Zajęcia poprowadzi: Pani Monika Tarnawa - Zajączkowska – radca prawny, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu kodeksu postępowania administracyjnego, audytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, praktyk – posiada wieloletnie doświadczenie jako wykładowca dla placówek oświatowych.
Cena za udział w szkoleniu: 590,00 PLN od osoby – w cenę wliczono materiały szkoleniowe, przerwę kawową, lunch