Szkolenie trzydniowe w Arłamowie: Rozliczanie wynagrodzeń i zasiłków z uwzględnieniem w podstawie różnych składników wynagrodzenia – stan prawny na wrzesień 2024 r.

Data: 9.09.2024   Godzina:
Miejsce: Hotel Arłamów - Arłamów 1

Rozliczanie wynagrodzeń i zasiłków z uwzględnieniem w podstawie różnych składników wynagrodzenia – stan prawny na wrzesień 2024 r.

SZKOLENIE W TERMINIE: 9-11.09.2024 r.

Celem szkolenia jest: jest przekazanie uczestnikom wiedzy z zasad rozliczania wynagrodzeń i zasiłków chorobowych w sytuacjach trudnych i wątpliwych. Przepisy dotyczące rozliczania wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy są trudne do odczytania nie tylko dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z płacami, lecz także dla osób stosujących je na co dzień. Niejednokrotnie sprawiają problem w ich praktycznym wdrożeniu w życie. Szkolenie przeznaczone jest dla osób które posiadają wiedzę z rozliczania wynagrodzeń chcących ją pogłębić, osób pracujących w działach płacowych, jak i doświadczonych praktyków naliczania płac.

Zmiana stanowisk ZUS a przeliczanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych na wniosek pracownika, zwolnienie tytułem „działania siły wyższej”, zakończone umowy cywilne zawarte z własnym pracownikiem

1. Zawarcie z własnym pracownikiem umowy zlecenia/dzieło:
    • wniosek pracownika o przeliczenie podstawy z zakończonych umów,
    • wypłata wyrównania w dokumentach rozliczeniowych,
    • przedawnie roszczeń o wypłatę wyrównania.
  2. Zwolnienie tytułem działania siły wyższej:
    • wniosek pracownika o przeliczenie podstawy z zakończonych umów,
    • wypłata wyrównania w dokumentach rozliczeniowych,
    • przedawnie roszczeń o wypłatę wyrównania.

Zmiana wysokości wynagrodzenia w okresach niewykonywania pracy i innych przypadkach

1. Obowiązek przeliczenia podstawy gdy zmiana wynagrodzenia następuje w okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego i innych płatnych nieobecności w pracy.
  2. Zmiana wynagrodzenia w okresie korzystania ze zwolnienia tytułem „działania siły wyższej” a ustalenie wysokości 50% wynagrodzenia.
  3. Zmiana wysokości wynagrodzenia w trakcie miesiąca w systemie równoważnym i praca w godzinach nadliczbowych.
  4. Zmiana wynagrodzenia w okresie korzystania z urlop opiekuńczego, bezpłatnego lub wychowawczego.
  5. Praca w nadgodzinach w okresie zmienionej stawki wynagrodzenia.

Pomniejszenie wynagrodzenia za okresy niepłatnych nieobecności

1. Okres wyczekiwania – kod literowy „C” na e-ZLA.
  2. Obniżenie wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy przypadający w okresie zmiany wynagrodzenia za pracę.
  3. Korzystanie z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po okresie pobierania świadczeń chorobowych.

Urlop wypoczynkowy, wybrane zagadnienia

1. Składniki wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy wliczane do podstawy:
    • uznaniowe, regulaminowe nie pomniejszane za czas urlopu.
  2. Zmiana w składnikach wynagrodzenia i ich wysokości.
  3. Zmiana wymiaru etatu przed i w trakcie korzystania z urlopu a obowiązek przeliczenia podstawy.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – wybrane zagadnienia

1. Ustanie stosunku pracy w miesiącu zatrudnienia a dopełnianie podstawy:
    • zatrudnienie w równoważnym systemie czasu pracy.
  2. Zasady dopełniania podstawy przy składnikach stałych i zmiennych za okresy dłuższe niż 1 miesiąc.
  3. Dopełnianie podstawy do ekwiwalentu a praca w dniach wolnych.
  4. Wprowadzenie nowego składnika za okresy dłuższe niż 1 miesiąc i ustanie stosunku pracy w trakcie tego okresu.
  5. Zmiana wymiaru etatu i wynagrodzenia w okresie przyjmowanym do podstawy.

Roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek E-R wraz z przekroczeniem limitów ulg w podatku dochodowym

1. Roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek E-R a przychód nieoskładkowany (zasiłki, nagroda jubileuszowa, wpłata na PPK).
  2. Przekroczenie ulgi 85 528 zł a przychód nieoskładkowany (zasiłki, nagroda jubileuszowa, wpłata na PPK).
  3. rozliczenie wynagrodzenia po przekroczeniu progu 85 528 zł a wniosek o niepobieranie zaliczki na podatek dochodowy.
  4. Podstawa wymiaru składek wyższa od przychodu do opodatkowania.

Zajęcia poprowadzi: Przemysław Jeżek – wysokiej klasy specjalista i szkoleniowiec z wieloletnią praktyką zawodową w zakresie kadrowo-płacowym, pracował w działach personalnych dużych instytucji. Autor wielu publikacji z tego zakresu. Praktyk, stały współpracownik firmy.
Cena za udział w szkoleniu: 2590,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 2-osobowym lub 2890,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 1-osobowym z 9/10.09.2024 r. i 10/11.09.2024 r.

Cena wraz z przejazdem na trasie Kraków-Arłamów-Kraków: 2790,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 2-osobowym lub 3090,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 1-osobowym z 9/10.09.2024 r. i 10/11.09.2024

W cenę wliczono autorskie materiały szkoleniowe, zaświadczenia MEN, przerwy kawowe, wyżywienie