Szkolenie trzydniowe w Sopocie: Kontrola zarządcza w Powiatowych Urzędach Pracy – praktyczne aspekty

Data: 22.05.2024   Godzina:
Miejsce: Sopot, ul. J.J. Haffnera 59 – Hotel Haffner

Kontrola zarządcza w Powiatowych Urzędach Pracy –
praktyczne aspekty

SZKOLENIE W TERMINIE 22-24.05.2024 R.

Cel szkolenia: przedstawienie metodyki kontroli zarządczej zarządzania ryzykiem zgodnej z wszystkimi wymaganiami określonymi w Standardach kontroli zarządczej. Usystematyzowanie wiedzy i już posiadanych umiejętności w zakresie identyfikacji obszarów ryzyka związanego z działalnością Powiatowych Urzędów Pracy. Zapoznanie uczestników szkolenia z gotowymi, sprawdzonymi w praktyce rozwiązaniami umożliwiającymi zarządzanie ryzykiem w sposób zgodny ze standardami.

1. System funkcjonowania kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych:
    • regulacje prawne dotyczące kontroli zarządczej,
    • pojęcie i zakres kontroli zarządczej,
    • kontrola zarządcza a kontrola finansowa,
    • kontrola zarządcza a audyt wewnętrzny.
  2. Zakres podmiotowy kontroli zarządczej:
    • rola kierownika jednostki,
    • powierzenie uprawnień i obowiązków w kontroli zarządczej,
    • koordynacja zadań kontroli zarządczej.
  3. Standardy kontroli zarządczej:
    • status prawny standardów,
    • rola i praktyczne stosowanie standardów: środowisko wewnętrzne systemu kontroli zarządczej, zarządzanie ryzykiem, mechanizmy systemu kontroli finansowej, mechanizmy kontroli systemów informatycznych, informacja i komunikacja, monitorowanie i ocena.
  4. Zarządzanie ryzykiem jako podstawowy element kontroli zarządczej:
    • struktura zarządzania ryzykiem,
    • wdrożenie zarządzania ryzykiem,
    • identyfikacja, analiza, ocena i hierarchizacja ryzyka,
    • postępowanie wobec ryzyka,
    • polityka zarządzania ryzykiem.
  5. Obowiązki w zakresie kontroli zarządczej:
    • kontrola zarządcze a plany działalności jednostki,
    • sprawozdanie z kontroli zarządczej,
    • oświadczenie o stanie kontroli zarządczej,
    • odpowiedzialność kierownika jednostki za gospodarkę finansową, powierzenie obowiązków i odpowiedzialności pracownikom jednostki,
    • uprawnienia, obowiązki i odpowiedzialność głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych.
  6. Nowoczesne elementy systemu kontroli zarządczej:
    • procedury zapewniające skuteczność i efektywność działania,
    • przestrzeganie i promowanie zasad etycznego postępowania,
    • procedury zapewniające efektywność i skuteczność przepływu informacji.
  7. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w ramach kontroli zarządczej:
    • dopuszczenie do uszczuplenia należnych wpływów wskutek zaniedbania kontroli zarządczej,
    • dopuszczenie do dokonania wydatku przekraczającego plan wskutek zaniedbania kontroli zarządczej,
    • dopuszczenie do niewykonania zobowiązania jednostki wskutek zaniedbania kontroli zarządczej,
    • dopuszczenie do nieprawidłowości w ramach zamówień publicznych wskutek zaniedbania kontroli zarządczej,
    • wskazanie przykładów nieprawidłowości stwierdzanych przez NIK i RIO.
  8. Przedstawienie propozycji zmian MF do ustawy o finansach publicznych, dotyczących kontroli zarządczej.

Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenia – wzór MEN.

Zajęcia poprowadzi: Pani Dorota Pudło-Żylińska – długoletni pracownik samorządowy, specjalista i praktyk z zakresu finansów publicznych, rachunkowości, sprawozdawczości, audytu, kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
Cena za udział w szkoleniu: 2390,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 2–osobowym lub 2590,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 1–osobowym z 22/23.05.2024 r. i z 23/24.05.2024 r.

Forma płatności: zapłata gotówką w dniu szkolenia lub wpłata przelewem na konto po szkoleniu do 7 dni