Szkolenie trzydniowe w Krakowie: Wybrane zagadnienia z prawa pracy w praktyce Powiatowych Urzędów Pracy z uwzględnieniem ustawy o ochronie sygnalistów

Data: 23.09.2024   Godzina:
Miejsce: Kraków, ul. Pawia 3 – Hotel Vienna House Andel's

SZKOLENIE W TERMINIE 23-25 WRZEŚNIA 2024 R.

Dzień I: Wybrane zagadnienia z prawa pracy

I. Umowa o pracę po zmianach – treść zgodna z RODO, terminy, wymogi.

1. Kiedy kandydat staje się pracownikiem – czy w dniu podpisania umowy, czy w dniu rozpoczęcia pracy?
  2. Jak prawidłowo wskazać składniki wynagrodzenie w umowie o pracę?
  3. Jak prawidłowo wskazać miejsce lub miejsca wykonywania pracy przez pracownika aby nie narazić się na odpowiedzialność przed PIP?
  4. Jak prawidłowo sporządzić umowę na czas określony celem zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy? – częste błędy w umowach.
  5. „Aneks” do umowy o pracę – jak prawidłowo sporządzić i co musi być zawarte w treści?

II. Badania lekarskie, szkolenia bhp w 2024 r.

1. Skierowanie na wstępne badania lekarskie – jak wypełnić zgodnie z RODO?
  2. Orzeczenie lekarskie – czego wymagać od lekarza medycyny pracy?
  3. Kiedy badania lekarskie i szkolenia bhp trzeba powtórzyć chociaż nie upłyną jeszcze okres ich ważności?
  4. Czy pracownik prowadzący pojazd służbowy ma mieć badania psychotechniczne?
  5. Szkolenia bhp wstępne – na co musi zwrócić uwagę kadrowiec wpinając kartę szkolenia do akt osobowych?
  6. Karta szkolenia wstępnego bhp – jak ma być wypełniona i na co zwrócić szczególną uwagę?
  7. Zaświadczenie ze szkolenia okresowego bhp – liczne błędy i poważne konsekwencje?

III. Akta osobowe po zmianach work-life balance.

1. Czy nowe akta osobowe można założyć w starej teczce?
  2. W której części akt osobowych umieszczać ksera dyplomów i świadectw pracy by nie narazić się na odpowiedzialność RODO?
  3. Żądanie elastycznej organizacji pracy dla pracowników opiekujących się dziećmi, pracownic w ciąży itp. – jak uzasadnić brak zgody pracodawcy
  4. Uprawnienia dla rodziców dzieci do lat 4 wydłużone do 8 roku życia dziecka – konieczność zebrania nowych oświadczeń rodzicielskich.
  5. Jaki oryginały mają się znajdować w aktach osobowych?

IV. Szkolenie pracowników poza godzinami pracy.

V. Świadectwo pracy.

1. Jak prawidłowo wypełnić poszczególne punkty nowego świadectwa pracy?
  2. Wydawanie świadectw pracy – kiedy wydać by nie popełnić wykroczenia?
  3. Najczęstsze błędy w treści świadectwa pracy.

VI. Wyjścia osobiste pracowników.

1. Legalne odrabianie wyjść osobistych pracowników – ćwiczenia praktyczne.
  2. Ewidencja czasu pracy w zakresie wyjść osobistych.
  3. Jak udzielać wyjść osobistych gdy nie ma możliwości ich odrobienia.
  4. Czy pracownik może nadpracować godziny, aby następnie móc wyjść prywatnie?

VII. Najnowsze wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie znowelizowanych przepisów.

Dzień II: Obowiązki Powiatowych Urzędów Pracy w związku z wejściem w życie w dniu 25 września 2024 r.  ustawy o ochronie sygnalistów

1. Źródła obowiązków w zakresie ochrony sygnalistów:
    • ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 poz. 928),
    • założenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
  2. Ostateczny kształt ustawy wdrażającej Dyrektywę, a projekty i pierwotne założenia – czy jesteśmy dostatecznie przygotowani w świetle obowiązujących przepisów. Czy i co trzeba zmodyfikować w procedurach organizacji.
  3. Zakres przedmiotowy ustawy – kiedy i w jakich wypadkach ustawa ma zastosowanie – analiza.
  4. Zakres podmiotowy ustawy – czy każdy pracodawca musi wdrożyć regulacje ustawy? Jak to ustalić?
  5. Każdy może zostać sygnalistą. Kto to jest sygnalista i czy może pozostać anonimowy.
  6. Naruszenia prawa podlegające zgłoszeniu przez sygnalistę – jakiego rodzaju, przeciwko jakim dobrom.
  7. Zgłoszenia wewnętrzne – wewnętrzne kanały dokonywania zgłoszeń – konieczność utworzenia stosownych procedur.
  8. Zlecenie przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych podmiotowi zewnętrznemu – w jakich sytuacjach. Podstawy formalne.
  9. Zgłoszenia zewnętrzne – zewnętrzne kanały dokonywania zgłoszeń.
  10. Działania następcze związane ze zgłoszeniami – jako konsekwencja zgłoszenia nieprawidłowości.
  11. Ochrona sygnalisty i środki wsparcia.
  12. RODO i poufność w sprawach sygnalistów.
  13. Ważne daty wejścia w życie regulacji ustawy o ochronie sygnalistów
    • dla zgłoszeń wewnętrznych
    • dla zgłoszeń zewnętrznych
  14. Sankcje karne w sytuacji naruszania przepisów ustawy o ochronie sygnalistów.

Zajęcia prowadzą: Pani Magdalena Miska – prawnik, Inspektor Pracy, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w szkoleniach, stały współpracownik firmy. Pani Monika Tarnawa - Zajączkowska – radca prawny, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu kodeksu postępowania administracyjnego, audytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, praktyk – posiada wieloletnie doświadczenie jako wykładowca dla placówek oświatowych.
Cena za udział w szkoleniu: 2490,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 2-osobowym lub 2790,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 1-osobowym z 16/17.09.2024 r. i 17/18.09.2024 r. W cenę wliczono autorskie materiały szkoleniowe, przerwy kawowe, wyżywienie.