Szkolenie trzydniowe w Olsztynie: Rachunkowość w powiatowych urzędach pracy ze szczególnym uwzględnieniem ewidencjonowania, gospodarowania i rozliczania środków Funduszu Pracy zgodnie z przepisami prawa oraz dochodzenia nienależnie pobranych świadczeń z Funduszu Pracy

Data: 20.05.2024   Godzina:
Miejsce: Olsztyn, ul. Żeglarska 4 – Hotel Przystań

SZKOLENIE TRZYDNIOWE W TERMINIE 20-22.05.2024 R.

1. Podstawy prawne rachunkowości budżetowej.
  2. Zmiany przepisów w 2024 roku.
  3. Polityka rachunkowości oraz plan kont dla ewidencjonowania operacji gospodarczych budżetu PUP i Funduszu Pracy.
  4. Nadrzędne zasady rachunkowości.
  5. Zasady tworzenia oraz monitorowanie planu finansowego budżetu PUP i Funduszu Pracy.
  6. Fundusz Pracy – państwowy fundusz celowy.
  7. Zasady odpowiedzialności za gospodarowanie środkami Funduszu Pracy w świetle ustawy o finansach publicznych i ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  8. Prawidłowe rozliczanie limitowanych środków Funduszu Pracy przyznawanych na dany rok budżetowy przez dysponenta Funduszu Pracy.
  9. Możliwość zaciągania zobowiązań w zakresie realizacji budżetu PUP oraz Funduszu Pracy.
  10. Zaangażowania środków budżetowych i Funduszu Pracy.
  11. Ewidencja księgowa według wszystkich obszarów wydatkowania środków z Funduszu Pracy:
    • ewidencja przychodów/dochodów;
    • ewidencja kosztów/wydatków;
    • ewidencja odpisów aktualizujących;
    • ewidencja odsetek od należności i zobowiązań.
  12. Projekty niekonkurencyjne w księgach rachunkowych – ewidencja i rozliczanie.
  13. Ewidencja księgowa przychodów/dochodów, kosztów/wydatków w zakresie realizacji budżetu PUP.
  14. Zasady i terminy zwrotu niewykorzystanych środków w 2024 roku do Ministerstwa.
  15. Gospodarka majątkiem trwałym oraz wyposażeniem zakupionym ze środków budżetowych oraz Funduszu Pracy:
    • podstawowe zasady gospodarki majątkiem PUP
    • dokumentowanie zakupu środków trwałych i wyposażenia
    • podstawowe zasady gospodarki majątkiem PUP;dokumentowanie zakupu środków trwałych i wyposażenia;przykłady księgowań zakupionych środków trwałych i wyposażenia finansowanych ze środków budżetowych i Funduszu Pracy.
  16. Dochodzenie nienależnie pobranych świadczeń z Funduszu Pracy, w tym w ramach projektów niekonkurencyjnych:
    • pojęcie nienależnie pobranych świadczeń w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
    • zasady odraczania terminu płatności, rozkładania na raty oraz możliwości umarzania należności Funduszu Pracy;
    • ogólne zasady przedawnienia roszczeń.
  17. Podstawowe zagadnienia w zakresie sprawozdawczości z zakresu wydatkowania środków budżetowych PUP oraz Funduszu Pracy:
    • sprawozdania (informacje) dotyczące Funduszu Pracy;
    • sprawozdania dotyczące budżetu PUP;
    • sprawozdania dotyczące Funduszu Pracy oraz budżetu PUP.
  18. Pytania i odpowiedzi.

Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenia – wzór MEN.

Zajęcia poprowadzi: Cecylia Sromek – długoletni pracownik publicznych służb zatrudnienia, praktyk w zakresie rachunkowości, finansów publicznych oraz obsługi finansowej Funduszu Pracy, wykładowca cieszący się dużym uznaniem wśród uczestników szkoleń dla Powiatowych Urzędów Pracy.
Cena za udział w szkoleniu: 2390,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 2-osobowym lub 2590,00 PLN od osoby z dwoma noclegami w pokoju 1-osobowym z 20/21.05.2024 r. i 21/22.05.2024 r.

Forma płatności: zapłata gotówką w dniu szkolenia lub wpłata przelewem na konto po szkoleniu do 7 dni