Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w jednostkach samorządu terytorialnego po zmianach przepisów

Data: 31.05.2019   Godzina: 10:00
Miejsce: Kraków, ul. Lubicz 5 – Hotel Europejski

Cel szkolenia: przekazanie aktualnej wiedzy z zakresu środków trwałych oraz wartości niematerialnych.

Szkolenie jest kierowane do: księgowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych JST oraz pracowników urzędów miast i gmin oraz starostw powiatowych zajmujących się tematyką środków trwałych.

Efekt szkolenia: uczestnik po szkoleniu posiada aktualną wiedzę z zakresu środków trwałych oraz wartości niematerialnych.

1. Ustawowe definicje środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych:
  • cechy środka trwałego,
  • warunki uznania składnika majątku za środek trwały,
  • obiekt inwentarzowy (pojedynczy, zbiorczy),
  • warunki uznania wartości niematerialnych i prawnych.
  1. Krótkie przypomnienie ostatnich zmian w przepisach w zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
  2. Zasady ustalania wartości początkowej:
  • cena nabycia i koszt wytworzenia,
  • wartość środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny, spadku lub nieodpłatnego przekazania,
  • inne elementy mające wpływ na wartość początkową środka trwałego lub WNiP,
  • ustalenie wartości początkowej nabytego gruntu.
  1. Zmiany wartości początkowej:
  • ulepszenie środka trwałego,
  • zwiększenie lub zmniejszenie wartości środka trwałego zgodnie z prawem podatkowym i Krajowym Standardem Rachunkowości Nr 11.
  1. Zasady ewidencji środków trwałych oraz WNiP:
  • uregulowania w polityce rachunkowości (w tym próg istotności),
  • ewidencja składników majątku: syntetyczna i analityczna oraz pozabilansowa (w tym ewidencja dla celów sporządzania informacji dodatkowej),
  • przykłady ewidencji księgowej stanu i zmian wartości składników majątku trwałego jednostki.
  1. Środki trwałe w budowie (inwestycje):
  • koszty inwestycyjne,
  • finansowanie, rozliczenie i udokumentowanie zakończenia i przyjęcia środków trwałych do użytku.
  1. Zasady amortyzacji/umarzania składników majątku.
  2. Zasady gospodarowania mieniem (nieruchomości i majątek ruchomy).
  3. Inwentaryzacja środków trwałych, środków trwałych w budowie oraz wartości niematerialnych i prawnych:
  • wybrane problemy z zakresu inwentaryzacji składników majątku trwałego jednostki,
  • stanowiska KSR dotyczące inwentaryzacji składników majątku.
  1. Prezentacja środków trwałych w sprawozdaniu finansowym (bilans, informacja dodatkowa).

Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenia zgodne ze wzorem MEN – posiadamy wpis do placówek oświatowych oraz wpis do RIS.

Czas trwania i forma kształcenia: 10:00 – 15:00, wykład

Moja lokalizacja
Znajdź drogę
Zajęcia poprowadzi: wysokiej klasy specjalista w zakresie księgowości budżetowej, praktyk, stały współpracownik firmy.
Cena za udział w szkoleniu: 380,00 PLN od osoby – w cenę wliczono materiały szkoleniowe, kawę i lunch

Forma płatności: zapłata gotówką w dniu szkolenia lub wpłata przelewem na konto do 7 dni po szkoleniu