Szkolenie online: Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzeń, zasiłków i umów zlecenia z uwzględnieniem zmian od 1 lipca 2022 r.

Data: 29.08.2022   Godzina: 9:00
Miejsce: online

Cel szkolenia: przekazanie uczestnikom niezbędnej wiedzy z zasad dokonywania potrąceń z wynagrodzeń, zasiłków z ubezpieczenia społecznego i wypadkowego oraz umów cywilnoprawnych po zmianach w przepisach prawa. Z dniem 1 lipca 2022 r. i 1 stycznia 2023 r. wprowadzone zostają kolejne zmiany dotyczące zasadach rozliczania zaliczek na podatek dochodowy od osiąganych przychodów. Szkolenie ma charakter warsztatów praktycznych, a jego celem jest wyjaśnienie kwestii wątpliwych i niejasnych. Każdy przypadek omawiany na szkoleniu poparty jest praktycznymi przykładami. Szkolenie przeznaczone jest zarówno dla osób początkujących w tematyce potrąceń jak i osób na co dzień zajmujących się potrąceniami, chcących pogłębić swoją wiedzę.

I. Obowiązki pracodawcy wobec organów egzekucyjnych.

1. Informacje dla organów egzekucyjnych: Komornik, ZUS, Urząd Skarbowy.
  2. Zbieg egzekucji komorniczej, sądowej i administracyjnej.
  3. Obowiązki pracodawcy przy zatrudnieniu lub zwolnieniu pracownika.
  4. Kara pieniężna za niewywiązywanie się z obowiązku informacyjnego.

II. Praktycznie na przykładach jak w 2022 r. dokonywać potrąceń z wynagrodzeń, zasiłków i umów cywilnoprawnych po zmianach od 1 lipca 2022 r.

1. Wynagrodzenie za pracę:
    • kwalifikacja świadczeń do wynagrodzenia,
    • potrącenia za zgodą i „bez zgody pracownika”,
    • kolejność dokonywania potrąceń i wysokość dokonywanych potrąceń w tym z nagród, ZFŚS, wynagrodzenia rocznego, nagród, premii w tym za okresy dłuższe niż 1 miesiąc,
    • kiedy należy pomniejszyć kwotę wolną od potrąceń,
    • świadczenia w „naturze” obok wynagrodzenia za pracę,
    • kilkukrotna wypłata wynagrodzenia w danym miesiącu,
    • potrącenie z wynagrodzenia chorobowego,
    • potrącenia dobrowolne, kary pieniężne,
    • potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia za pracę.
  2. Zasiłki z ubezpieczenia społecznego i wypadkowego:
    • nowa wysokość kwot wolnych od 1 marca 2022 r.,
    • jak ustalić wysokość potrąceń wraz z kwotami wolnymi od potrąceń,
    • zasady obniżania kwot wolnych,
    • potrącenie gdy w danym miesiącu wypłacono: wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłek.
  3. Wierzytelność z umów cywilnoprawnych:
    • zastosowanie kwoty wolnej od 1 stycznia 2022 r.,
    • jak ustalić faktyczną kwotę potrąceń,
    • granice i kwota wolna przy dokonywaniu potrąceń w 2022 r.,
    • stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości dot. kwot wolnych,
    • pomniejszenie kwoty wolnej w stosunku do liczby godzin wykonywanego zlecenia.

Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenia zgodne ze wzorem MEN. Posiadamy wpis do placówek oświatowych oraz wpis do RIS.

Zajęcia poprowadzi: Pan Przemysław Jeżek – wysokiej klasy specjalista i szkoleniowiec z wieloletnią praktyką zawodową w zakresie kadrowo-płacowym, pracował w działach personalnych dużych instytucji. Autor wielu publikacji z tego zakresu. Praktyk, stały współpracownik firmy.
Cena za udział w szkoleniu: 420,00 PLN od osoby – w cenę wliczono dostęp do platformy online z prezentacją i transmisją wideo szkolenia, możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia, materiały szkoleniowe, zaświadczenie MEN