Szkolenie online: RODO w kadrach i płacach w 2021 roku z omówieniem dorobku orzecznictwa

Data: 12.08.2021   Godzina: 9:00
Miejsce: szkolenie online

RODO w kadrach i płacach w 2021 roku z omówieniem dorobku orzecznictwa

1. Aktualny stan prawny z zakresu RODO obowiązujący pracodawcę.
  2. Obowiązki administratorów danych oraz podmiotów przetwarzających dane osobowe:
    • rejestrowanie czynności przetwarzania,
    • ocena skutków przetwarzania danych,
    • obowiązek usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych („prawo do bycia zapomnianym”),
    • prowadzenie rejestru incydentów,
    • obowiązek zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych.
  3. Obowiązki informacyjne administratora danych, jako jeden z aspektów zagrożonych sankcją administracyjną – kary grzywny.
  4. Próba znalezienia odpowiedzi na pytania z zakresu ochrony danych osobowych w kadrach, płacach i księgowości:
    • rola inspektora ochrony danych osobowych w zakładzie pracy,
    • możliwość poszerzenia zbieranych przez pracodawcę danych osobowych kandydata do pracy (profilowanie, monitoring),
    • kserowanie dokumentów pracowników i kandydatów do pracy,
    • postępowanie z CV kandydatów do pracy (w trakcie naboru, jak również składanych poza naborem i konkursami),
    • sposoby i metody ewidencjonowania czasu pracy zgodne z RODO,
    • dane osobowe w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (granice zbierania danych osobowych),
    • praca zdalna i jak zminimalizować zagrożenia dla danych osobowych.
  5. Przesłanki przetwarzania danych zwykłych i sensytywnych w czasie epidemii a przed wprowadzeniem tego stanu:
    • czy w czasie epidemii nie potrzeba już zgody podmiotu danych na przetwarzanie danych osobowych w niektórych wypadkach (np. na informowanie o zakażeniu COVID – 19)?
    • czy został zniesiony obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych wobec podmiotu danych?
    • czy prawa osób, których dane dotyczą zostały ograniczone w związku ze stanem epidemii?
    • czy w związku z utrudnieniami w pracy można udzielać szerszej informacji przez telefon, wysyłać dokumenty drogą mailową?
  6. Środki organizacyjne i techniczne ochrony danych osobowych:
    • czy w związku z wprowadzeniem pracy zdalnej można odstąpić od niektórych środków ostrożności związanych z ochroną danych zawartych w dokumentach?
    • czy informacje wrażliwe – o stanie zdrowia pracowników mogą być mniej chronione z uwagi na stan epidemii?
    • jak postępować z danymi osób objętych kwarantanną w sytuacji konieczności ich przetwarzania przez urzędy i instytucje publiczne?
  7. Studium przypadku – rozwiązywanie praktycznych problemów wynikłych na tle stosowania regulacji z zakresu ochrony danych osobowych w kontekście stanu epidemii i szczególnych rozwiązań prawnych z tym związanych, omawianie wątpliwości, przykłady praktyczne.
  8. Omówienie dorobku orzecznictwa.

Zajęcia poprowadzi: Pani Monika Tarnawa - Zajączkowska – radca prawny, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ochrony danych osobowych oraz procedury administracyjnej, audytor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, praktyk.

Cena za udział w szkoleniu: 300,00 PLN od osoby – w cenę wliczono dostęp do platformy online z prezentacją i transmisją wideo szkolenia, możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia, materiały szkoleniowe, zaświadczenia potwierdzające ukończenie szkolenia zgodne ze wzorem MEN