Krajowy Fundusz Szkoleniowy w 2024 r. – zmiany w zasadach finansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
Uczestnicy: pracownicy PSZ – specjaliści ds. rozwoju zawodowego, doradcy klienta instytucjonalnego, kadra kierownicza PUP.
Program szkolenia:
- Omówienie regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego:
- ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach i rynku pracy oraz niektórych innych ustaw,
- rozporządzenia MPiPS z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego ( Dz. U. 2014, poz. 639 z późn. zm.).
- Szczegółowe omówienie działań możliwych do sfinansowania w ramach KFS, zadań ministra właściwego ds. pracy, samorządu województwa i powiatu w zarządzaniu i wydatkowaniu środków.
- Nowe priorytety przyznawania środków KFS na 2024 rok – praktyczne wskazówki dotyczące ich stosowania.
- Jak przygotować i przeprowadzić nabór wniosków? Zasady oceny wniosków – jak skutecznie zastosować kryteria oceny wniosków ujęte w rozporządzeniu?
- Zawieranie umów i ich prawidłowa realizacja – obowiązki stron umowy, obowiązki uczestników kształcenia ustawicznego, sposób i termin rozliczenia otrzymanych środków, warunki wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy.
- Zasady zwrotu pomocy, w przypadku nieukończenia kształcenia ustawicznego przez pracownika, niewykorzystania środków przez pracodawcę lub wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem.
- Kontrola realizacji umowy i wykorzystania środków KFS – uprawnienia do kontroli, zasady prowadzenia kontroli przez starostę, zakres i ustalenia kontroli, stosowana dokumentacja.
- Analiza dotychczasowych doświadczeń oraz pojawiających się problemów
- w przyznawaniu, wydatkowaniu i rozliczaniu środków KFS.
- Regulacje w zakresie pomocy de minimis udzielanej w przypadku przyznawania środków KFS.
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenia zgodne ze wzorem MEN.
Posiadamy wpis do placówek oświatowych oraz wpis do RIS.