NOWOŚĆ! Szkolenie online: Prawo pracy w 2021 roku z uwzględnieniem zmian w przepisach i najnowszych wykładni urzędów kontrolnych

Data: 26.01.2021   Godzina: 9:00
Miejsce: szkolenie online

Prawo pracy w 2021 roku z uwzględnieniem zmian
w przepisach i najnowszych wykładni urzędów kontrolnych

I. Dokumentacja pracownicza

1. Dokumenty, które obejmuje dokumentacja pracownicza oraz okresy ich przechowywania.
  2. Akta osobowe po zmianach – wyjaśnienie na co należy zwrócić szczególna uwagę przy ich prowadzeniu oraz czy należy założyć kolejne akta osobowe przy ponownym zatrudnieniu.
  3. Wyjaśnienie, które z dokumentów gromadzonych w aktach osobowych (cz. A, B, C) po nowelizacji należy przechowywać poza aktami.
  4. Najczęściej popełniane błędy dotyczące dokumentacji pracowniczej po nowelizacji.
  5. Badania lekarskie, szkolenia BHP – oryginały czy kopie do akt osobowych?
  6. Prowadzenie części dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej – stanowiska PIP i MRPiPS.
  7. Usuwanie dokumentów (danych osobowych) z akt osobowych zgromadzonych przed wejściem w życie RODO.
  8. Usunięcie z akt osobowych kary porządkowej a dokumentacja dotycząca nałożenia kary.
  9. Wyjaśnienie w której części akt osobowych należy przechowywać dokumenty dostarczone w trakcie zatrudnienia.
  10. Problematyczne zapisy dotyczące warunków w jakim ma być przechowywana dokumentacja.
  11. Świadectwo pracy – omówienie prawidłowego sporządzania oraz częstych nieprawidłowości.
  12. Nowa treść świadectwa pracy i wykroczenia dotyczące świadectw pracy zagrożone karą w przypadku kontroli PIP.
  13. Nowe zasady wydawania „odpisów” świadectw pracy.
  14. Nowe przepisy wprowadzone w grudniu 2020 r. regulujące badania lekarskie pracowników w okresie epidemii.

II. Czas pracy

1. Ewidencja czasu pracy – obligatoryjne zapisy, niepełna ewidencja czasu pracy.
  2. Wyjaśnienie, które dokumenty po nowelizacji przechowujemy (poza aktami osobowymi) wraz z ewidencją czasu pracy.
  3. Listy obecności oraz grafiki – wyjaśnienie, co powinny zawierać i jak długo należy je przechowywać.
  4. Ewidencja czasu pracy wyłącznie w formie elektronicznej – czy jest to dopuszczalne?
  5. Zapisy odnoszące się do czasu pracy w umowach o pracę i regulaminach – na co zwrócić uwagę?
  6. Ewidencja czasu pracy przy pracy zdalnej, przestoju, obniżeniu norm czasu pracy – jak prawidłowo prowadzić?
  7. Lista obecności i ewidencja czasu pracy jako jeden dokument – czy jest to dopuszczalne?
  8. Błędne ustalenie rozkładu czasu jako najczęściej występująca nieprawidłowość przy planowaniu czasu pracy.
  9. Rozwiązania z zakresu czasu pracy wprowadzone Tarczami Antykryzysowymi.
  10. Zmiana organizacji pracy w związku z COVID 19 – wyjaśnienie jak wprowadzić pracę zmianową oraz zmianę systemów czasu pracy.

III. Praca zdalna

1. Zasady i forma powierzenia pracy zdalnej.
  2. Dokumenty, które pracodawca powinien prowadzić przy pracy zdalnej.
  3. Wyjaśnienie, co powinna zawierać i czy musi być prowadzona ewidencja pracy zdalnej.
  4. Dopuszczalność pracy zdalna na część dnia.
  5. Kontrola przez pracodawcę wykonywania pracy zdalnej.
  6. Dopuszczalność powierzenia pracy zdalnej w okresie kwarantanny i izolacji.
  7. Stanowiska MRPiPS dotyczące pracy zdalnej.
  8. Czy pracownik wykonujący pracę zdalna może domagać się rekompensaty od pracodawcy w związku z prywatnych narzędzi pracy (np. laptop)?
  9. Zmiany w przepisach przy pracy zdalnej.

IV. Pozostałe wybrane zagadnienia z prawa pracy

1. Nowe wykroczenia zagrożone karą do 45 000 zł dotyczące potrąceń z wynagrodzenia za pracę – obowiązujące od grudnia 2020 r.
  2. Urlop zaległy – nowe rozwiązania wprowadzone „Tarcza Antykryzysową”.
  3. Urlop bieżący – wyjaśnienie, kiedy pracownika można wysłać bez jego zgody.
  4. Urlop pracownika a brak zdolności do pracy.
  5. Wyjaśnienie kto i na jakich zasadach udziela urlopu prezydentowi, burmistrzowi, wójtowi oraz kierownikom jednostek budżetowych (ekwiwalent za urlop, konsekwencje nieprawidłowego udzielenia urlopu) – wyjaśnienia PIP z sierpnia 2020 r.
  6. Urlop dla pracownika, który jest żołnierzem wojsk terytorialnych – obowiązki, które spoczywają na pracodawcy a jakie na pracowniku oraz wyjaśnienie czy można odmówić udzielenia urlopu – stanowisko MON z 2020 r.
  7. Ograniczenie wysokości odpraw i odszkodowań dla pracowników – czy dotyczy również jednostek sektora budżetowego?
  8. Wyjaśnienie kogo dotyczy ograniczenie (zawieszenie) funkcjonowania ZFŚS.

Czas trwania i forma kształcenia: 9:00-14:00, wykład online

Zajęcia poprowadzi: prawnik, Inspektor Pracy, praktyk, doświadczony i ceniony wykładowca, stały współpracownik firmy.
Cena za udział w szkoleniu: 300,00 PLN od osoby – w cenę wliczono dostęp do platformy online z prezentacją i transmisją wideo szkolenia, możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia, materiały szkoleniowe, zaświadczenia potwierdzające ukończenie szkolenia zgodne ze wzorem MEN