NOWOŚĆ! Szkolenie online: Tarcza antykryzysowa – prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy w okresie epidemii – nowe rozwiązania prawne i wykładnie organów urzędowych

Data: 7.04.2020   Godzina: 10:00
Miejsce: szkolenie online

1. Omówienie nowych rozwiązań prawnych wprowadzonych w związku z zagrożeniem COVID-19
  2. Uprawnienia pracodawców wynikające z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
  3. Uprawnienia pracowników wynikające ze specustawy.
  4. Pakiet osłonowy – planowane zmiany w sferze prawa pracy odnoszące się m.in. do czasu pracy i wynagrodzeń.
  5. Praca zdalna w świetle nowoprzyjętych rozwiązań prawnych
  1. Forma powierzenia pracy zdalnej – wyjaśnienia MRPiPS.
  2. Czy praca zdalna wymaga zmiany obowiązujących u pracodawców przepisów wewnątrzzakładowych (regulamin pracy).
  3. Okres powierzenia pracy zdalnej jego ewentualne wydłużenie lub skrócenie.
  4. Zakwestionowanie pracy zdalnej przez pracownika oraz pociągniecie pracownika do odpowiedzialności
    w związku z odmową wykonywania pracy zdalnej – wyjaśnienia MRPiPS.
  5. Kontrola wykonywania pracy zdalnej przez pracownika – uprawnienia pracodawcy w tym zakresie.
  6. Czy wykonywanie pracy zdalnej wymaga zmiany treści umowy o pracę w zakresie warunków pracy (porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające)?
  7. Czy praca zdalna może być powierzona niezależnie od warunków mieszkaniowych, rodzinnych. Co w sytuacji, gdy w miejscu zamieszkania w ocenie pracownika praca nie może być świadczona ze względu na warunki
    i stosunki panujące w domu?  Powierzenie pracy zdalnej w innym miejscu niż miejsce zamieszkania pracownika – wyjaśnienia MRPiPS.
  8. Praca zdalna a telepraca – podobieństwa i różnice.
  9. Czy polecenie pracy zdalnej wymaga uzasadnienia – wyjaśnienia MRPiPS.
  10. Możliwość powierzenia pracy zdalnej cudzoziemcowi – czy powierzenie wykonywania pracy w innym miejscu niż określone w oświadczeniu (zezwoleniu) będzie traktowane jako powierzenie nielegalnego wykonywania pracy? – Pismo MRPiPS z dnia 10.03.2020 r.
  • Wyjaśnienia PIP dotyczące koronawirusa
  1. Podróż służbowa – czy pracownik może odmówić wyjazdu?
  2. Dopuszczalność kierowanie pracowników na dodatkowe badania lekarskie w związku z podejrzeniem wirusa.
  3. Zbieranie informacji dotyczących miejsca urlopu wypoczynkowego pracownika.
  4. Niedopuszczenie do pracy pracownika w związku z podejrzeniem koronawirusa w świetle obowiązujących przepisów.
  1. Czy pracodawca ma prawo wysłać na urlop pracownika wracającego z wypoczynku z regionu objętego koronawirusem?
  • Badania lekarskie pracowników i szkolenia z zakresu BHP w okresie stanu epidemii. Obowiązki pracodawców w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
  1. Wyjaśnienia PIP dotyczące przeprowadzenia szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie stanu epidemii.
  2. Dopuszczenie do pracy pracowników nieposiadających aktualnych badań lekarskich (wstępne, okresowe)
    w związku z brakiem możliwości ich przeprowadzenia – stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 23 marca 2020 r.
  1. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy (zagrożenie koronawirusem).
  2. Inne zagadnienia prawa pracy w związku z sytuacją zagrożenia koronawirusem (zmiana organizacji pracy, zamknięcie zakładu pracy).
  3. Niewykonywanie pracy w związku z przestojem (koronawirus) – kiedy przysługuje prawo do wynagrodzenia? Jak prawidłowo ustalić podstawę „postojowego”.
  4. Czy pracodawca może skierować pracownika na „przymusowy” urlop wypoczynkowy w obecnym stanie epidemii (problematyka urlopu bieżącego i zaległego)?
  5. Dopuszczalność skierowania pracownika na urlop bezpłatny.
  6. Wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy i płacy. Czy w przypadku odmowy przyjęcia nowych warunków pracy pracownikowi przysługuje odprawa? Orzecznictwo Sądu Najwyższego.
  7. Jak rozliczyć czas pracy wybranym grupom pracowników, gdzie stan epidemii wymusza zmianę organizacji pracy i pracę w zwiększonym wymiarze?

Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenia zgodne ze wzorem MEN – posiadamy wpis do placówek oświatowych oraz wpis do RIS.

Czas trwania i forma kształcenia: 10:00-15:00, wykład online

Zajęcia poprowadzi: prawnik, Inspektor Pracy, praktyk, doświadczony i ceniony wykładowca, stały współpracownik firmy.
Cena za udział w szkoleniu: 220,00 PLN od osoby – w cenę wliczono dostęp do platformy online prezentacją i transmisją szkolenia, możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia oraz do tygodnia po szkoleniu, materiały szkoleniowe, zaświadczenia potwierdzające ukończenie szkolenia zgodne ze wzorem MEN