NOWOŚĆ! Szkolenie online: Stypendia i zasiłki szkolne – realizacja zadania własnego gminy w postaci pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów – rozliczenie roku 2019/20 i przygotowanie do roku 2020/21

Data: 5.06.2020   Godzina: 10:00
Miejsce: szkolenie online

Cel szkolenia: omówienie regulacji ustawowych w zakresie form pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym, zastosowanie przepisów procedury wynikającej z Kodeksu postępowania administracyjnego z uwzględnieniem orzecznictwa SKO, rozliczanie stypendiów za rok szkolny 2019/20 i przygotowanie do roku 2020/21.

Szkolenie skierowane do: pracowników urzędów gmin, gminnych ośrodków pomocy społecznej, gminnych zespołów ekonomiczno-administracyjnych obsługi szkół.

Efekty szkolenia: umiejętność prawidłowego skonstruowania regulaminu przyznawania uczniom pomocy materialnej o charakterze socjalnym oraz umiejętne powiązanie rozstrzygnięć ustawy o systemie oświaty z postępowaniem administracyjnym ustalonym KPA.

1. Stypendia szkolne i zasiłki szkolne w świetle ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1941 z późn. zm.):
    • cele i założenia pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym i motywacyjnym,
    • rodzaje świadczeń pomocy materialnej,
    • przepisy prawa miejscowego w świetle art. 90f cyt. ustawy – stosowanie przepisów gminnego regulaminu przyznawania pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie danej gminy,
    • zasady przyznawania stypendium szkolnego,
    • rozliczanie udzielonego stypendium szkolnego,
    • zasady przyznawania zasiłku szkolnego,
    • inne rodzaje stypendiów oraz zasady ich przyznawania.
  2. Stosowanie przepisów znowelizowanego Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach o przyznawanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym, w tym z uwzględnieniem najnowszych zmian w KPA:
    • zasady ogólne prawa administracyjnego,
    • terminy załatwiania spraw,
    • wszczęcie postępowania administracyjnego z uwzględnieniem przepisów szczególnych,
    • decyzje administracyjne w sprawach stypendiów szkolnych i zasiłków szkolnych,
    • postępowanie dowodowe ww. wymienionych sprawach,
    • uchylenie, zmiana decyzji, stwierdzenie nieważności oraz wznowienie postępowania w sprawach świadczeń pomocy materialnej.
  3. Najczęstsze uchybienia organów I instancji w świetle orzecznictwa Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz sądów administracyjnych.
  4. Zmiany w finansowaniu zadania – dotacja celowa + wkład własny.

Czas trwania i forma kształcenia: 10:00-15:00, wykład online

Szkolenie poprowadzi: certyfikowany specjalista w zakresie systemu zarządzania jakością w edukacji, od dwudziestu lat naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym, twórca i organizator nowatorskiego systemu zarządzania szkołami, doświadczony wykładowca szkoleń o tematyce wdrażania nowych rozwiązań prawnych w oświacie oraz prawa oświatowego w praktyce, odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Cena za udział w szkoleniu: 270,00 PLN od osoby – w cenę wliczono dostęp do platformy online z prezentacją i transmisją wideo szkolenia, możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia oraz do tygodnia po szkoleniu, materiały szkoleniowe, zaświadczenia potwierdzające ukończenie szkolenia zgodne ze wzorem MEN