NOWOŚĆ! Szkolenie online: Dokumentacja pracownicza i praca zdalna – najnowsze wyjaśnienia i stanowiska PIP

Data: 16.03.2021   Godzina: 10:00
Miejsce: szkolenie online

Dokumentacja pracownicza i praca zdalna – najnowsze wyjaśnienia i stanowiska PIP

I. Dokumentacja pracownicza

1. Zasady formułowania prawidłowej umowy o pracę.
  2. Dokumenty, które obejmuje dokumentacja pracownicza oraz okresy ich przechowywania.
  3. Jakie umowy należy zgłosić do PIP – konsekwencje niedopełnienia tego obowiązku.
  4. Dzielenie etatu – kilka umów o pracę.
  5. Umowa na zastępstwo – prawidłowe formułowanie jej treści.
  6. Umowa o pracę z „niepełnoetatowcem” – dodatkowe zapisy.
  7. Stanowisko PIP dotyczące umów dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze w JST.
  8. Zmiana zakresu obowiązków – sytuacje, w których zachodzi konieczność zmiany umowy o pracę.
  9. Informacje o warunkach zatrudnienia.
  10. Akta osobowe po zmianach – na co należy zwrócić szczególna uwagę przy ich prowadzeniu.
  11. Dokumenty poza aktami osobowymi.
  12. Najczęściej popełniane błędy dotyczące dokumentacji pracowniczej po nowelizacji.
  13. Badania lekarskie, szkolenia BHP – oryginały czy kopie do akt osobowych?
  14. Prowadzenie części dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej – stanowiska PIP i MRPiPS.
  15. Usuwanie dokumentów zawierających dane osobowe z akt osobowych zgromadzonych przed wejściem w życie RODO.
  16. Usunięcie z akt osobowych kary porządkowej a dokumentacja dotycząca nałożenia kary.
  17. Dane osobowe, które może żądać pracodawca pracownika oraz do osoby ubiegającej się o zatrudnienie.
  18. Dane pozyskiwane i przetwarzane na zasadzie zgody oraz dane, których pracodawca nie może przetwarzać na tej podstawie.
  19. Warunki w jakich powinna być przechowywana dokumentacja.
  20. Świadectwo pracy – omówienie prawidłowego sporządzania.
  21. Zakończenie stosunku pracy w dniu wolnym od pracy – wyjaśnienie, kiedy oraz z jaką datą sporządzić świadectwo pracy.
  22. Przypadki, w których pracodawca powinien wskazać w świadectwie pracy dodatkowe podstawy prawne ustania stosunku pracy.
  23. Nowa treść świadectwa pracy i wykroczenia dotyczące świadectw zagrożone karą w przypadku kontroli PIP.
  24. Zasady wydawania „odpisów” świadectw pracy.
  25. Nowe przepisy wprowadzone w grudniu 2020 r. regulujące badania lekarskie pracowników w okresie epidemii.

II. Dokumentacja z zakresu czasu pracy

1. Ewidencja czasu pracy – obligatoryjne zapisy, niepełna ewidencja czasu pracy.
  2. Przechowywanie dokumentów po nowelizacji (poza aktami osobowymi) wraz z ewidencją czasu pracy.
  3. Listy obecności oraz grafiki – wyjaśnienie, co powinny zawierać i jak długo należy je przechowywać – najnowsze wyjaśnienia i interpretacje PIP oraz MRPiPS.
  4. Ewidencja czasu pracy wyłącznie w formie elektronicznej.
  5. Zapisy odnoszące się do czasu pracy w umowach o pracę i regulaminach – na co zwrócić uwagę?
  6. Ewidencja czasu pracy przy pracy zdalnej, przestoju, obniżeniu norm czasu pracy.
  7. Grafiki i harmonogramy czasu pracy – stanowiska PIP i MRPiPS.
  8. Lista obecności i ewidencja czasu pracy jako jeden dokument – czy jest to dopuszczalne?
  9. Błędne ustalenie rozkładu czasu jako najczęściej występująca nieprawidłowość przy planowaniu czasu pracy.
  10. Dokumentowanie pracy w godzinach nadliczbowych.
  11. Elastyczny czas pracy – jakie dokumenty musi posiadać pracodawca?

III. Praca zdalna

1. Warunki wprowadzenia i zasady stosowania pracy zdalnej.
  2. Ewidencja pracy zdalnej – stanowisko PIP w zakresie tego co powinna zawierać i czy musi być prowadzona.
  3. Przechowywanie ewidencji pracy zdalnej.
  4. Dokumenty, które pracodawca powinien prowadzić przy pracy zdalnej.
  5. Wykonywanie pracy w formie zdalnej a prawo pracownika do dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu – stanowisko PIP.
  6. Częściowa praca zdalna – dopuszczalność.
  7. Praca zdalna a wymiar urlopu – wyjaśnienia PIP.
  8. Kontrola przez pracodawcę wykonywania pracy zdalnej.
  9. Dopuszczalność powierzenia pracy zdalnej w okresie kwarantanny i izolacji.
  10. Kwarantanna – forma powiadomienia pracodawcy, praca na kwarantannie – wyjaśnienia PIP.
  11. Pytania, odpowiedzi – inne zagadnienia.

Czas trwania i forma kształcenia: 10:00-15:00, wykład online

Zajęcia poprowadzi: prawnik, Inspektor Pracy, praktyk, doświadczony i ceniony wykładowca, stały współpracownik firmy.
Cena za udział w szkoleniu: 300,00 PLN od osoby – w cenę wliczono dostęp do platformy online z prezentacją i transmisją wideo szkolenia, możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia, materiały szkoleniowe, zaświadczenia potwierdzające ukończenie szkolenia zgodne ze wzorem MEN